بمناسبت سالروز درگذشت مهندس ادب/ مهندسی که فرزند برومند کردستان لقب گرفت

روز سی‌ام مرداد ماه سال 1324 خورشیدی، در محله‌ آقازمان سنندج و در خانواده‌ای اصیل پسری دیده به جهان گشود. پدر بزرگوارش نظر به ارادت و علاقه‌ای که به پیر و مرادش مرحوم شیخ حسام‌الدین (قدس سره) داشت نام یکی از فرزندان شیخ را برای فرزند دلبندش انتخاب و نام وی را بهاءالدین گذاشت.

 بهاءالدین دوران ابتدایی را در دبستان پهلوی سابق سپری و سپس وارد دبیرستان شد. سیکل اول را در دبیرستان رازی سنندج گذراند. از آن‌جائی که دارای استعداد فوق‌العاده بود، پدر بزرگوارش وی را جهت ادامه‌ تحصیل روانه‌ تهران کرد. سیکل دوم را در دبیرستان هدف به اتمام رساند و همان سال در آزمون ورودی دانشکده‌ پلی تکنیک تهران (دانشگاه صنعتی امیر کبیر) در رشته‌ راه و ساختمان پذیرفته شد و سال 1348 با مدرک فوق لیسانس راه و ساختمان فارغ‌التحصیل شد و  در همان سال ازدواج کرد. ثمره‌ آن پیوند مقدس چهار فرزند بود که همگی دارای تحصیلات عالیه دانشگاهی می‌باشند.

دوره‌ سربازی را در نیروی دریایی گذراند و سپس به عنوان رئیس کارگاه در شرکت «روشه» در کارخانه‌ ماشین سازی اراک مشغول به کار شد. چندی بعد اقدام به تأسیس شرکت رواق کرد که کارهای عمرانی بسیاری را در نقاط مختلف کشور به انجام رسانید، از جمله پروژه‌ عظیم سی‌صد دستگاه مشهور به آپارتمان‌های ادب در شهر سنندج، برای اولین بار در کُردستان که در سال 1355 به بهره‌برداری رسید و جمع کثیری از خانواده‌های فاقد مسکن با نازل‌ترین قیمت صاحب مسکن شدند.

در آن زمان استان کُردستان که یکی از قطب‌های کشاورزی کشور بود، متأسفانه فاقد سردخانه‌ای مجهز جهت نگهداری محصولات کشاورزی و دامی بود که مهندس ادب با این هدف به تأسیس سردخانه‌ سنندج همت گماشت. او پس از انقلاب شرکت «آبژ» را بنیان گذاشت و به فعالیت‌های عمرانی خود در اقصی نقاط کشور ادامه داد.

مهندس ادب، عضو فعال هیأت مدیره انجمن شرکت‌های ساختمانی، حدود بیست سال سمت ریاست هیأت مدیره آن انجمن را به عهده داشت. وی که با پشتکار و فعالیت فراوان در زمره‌ مهندسین نمونه و کارشناسان خبره‌ اقتصادی درآمد بود و در عرصه‌ فعالیت‌های اقتصادی و سازندگی تجارب زیادی اندوخته بود، جهت ادای دین به مردم کُردستان نامزدی نمایندگی مجلس شورای اسلامی را پذیرفت و در دوره‌های پنجم و ششم به عنوان نماینده‌ اول حوزه‌ انتخابیه‌های شهرهای سنندج، دیواندره و کامیاران به مجلس راه یافت.خدمات صادقانه و نطق‌های آتشین وی در مجلس در اذهان مردم کُردستان و ایران فراموش نخواهد شد و به حق لقب «فرزند برومند کُردستان» و «نماینده‌ ملت ایران» زیبنده‌ نام مهندس بهاءالدین ادب گردید.

مهندس ادب فعالیت سیاسی خود را متوقف نساخت و بیش از گذشته بر مطالبات به حق مردم کُردستان پای فشرد و اقدام به تأسیس جبهه‌ متحد کرد نمود و تا پایان عمر در بسط اهداف این جبهه در کُردستان فعالیت نمود.در طول بیش از سی سال از عمر خویش در عرصه‌های فرهنگی و ورزشی فعالیت‌های ارزنده‌ای نمود از جمله تأسیس باشگاه‌های فرهنگی ورزشی بیژن و ساینا در شهر سنندج و عضویت در هیأت رییسه و قائم مقامی فدراسیون بسکتبال.

سرانجام در بامداد روز پنج‌شنبه 25 مرداد 1386 بعد از جدال چندین ساله با بیماری دشوار سرطان دار فانی را وداع و جان به جان آفرین تسلیم و دعوت حق را لبیک گفت. پیکر مطهر مهندس بهاءالدین ادب بعد از مشایعت باشکوه مردم تهران، جامعه‌ کُردهای مقیم مرکز، شخصیت‌های علمی، هنری، نخبگان کشور و همکاران نماینده و آحاد مختلف مردم، جهت خاکسپاری به سنندج انتقال و روز شنبه 27 مرداد ماه 1386 با تشییع با شکوه مردم سنندج و سایر شهرهای ایران و شخصیت‌های مردمی که در تاریخ پر فراز و نشیب کُردستان بی‌نظیر بود در بهشت محمدی سنندج و در کنار والدین بزرگوارش به خاک سپرده شد.تقدیر چنین بود که تولدش در مرداد و رحلت اندوهناکش نیز در مرداد داغ و گرم اتفاق افتد.

مسئولیت‌ها، فعالیت‌ها و آثار

ـ فعالیت‌های عمرانی:

38 سال سابقه‌ کار مدیریت اجرائی شرکت‌های ساختمانی.

رئیس کارگاه در شرکت روشه در کارخانه‌ ماشین‌ سازی اراک بعد از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه.

تأسیس شرکت رواق (قبل از انقلاب).

بخشی از فعالیت‌های عمرانی در شرکت رواق:

1- ساخت مرکز مطالعات عالی دانشگاه تهران. 2- تعدادی از ساختمان‌های اداری و مسکونی در گرمسار و روانسر. 3- ساختمان سازمان گوشت در تهران پارس. 4- ساختمان سی‌صد دستگاه در شهر سنندج (که به ساختمان‌های ادب معروف است). 5- تأسیس سردخانه‌ مواد غذائی ساینا سرد (قبل از انقلاب). 6- تأسیس شرکت آبژ (بعد از انقلاب).

فعالیت‌های عمرانی در شرکت آبژ:

1- ساخت میدان میوه و تره‌بار در نزدیکی مرقد حضرت امام (ره). 2- ساخت فاز 1 ساختمان‌های منطقه‌ نواب تهران. 3- ساخت ساختمان انفورماتیک بانک مرکزی در خیابان میر داماد. 4- ساخت پارک آبی آزادگان در شرق افسریه.

● بخشی از فعالیت‌های عمرانی که به همت مهندس ادب در دوران نمایندگی مجلس تحقق یافت:

1- ساخت پالایشگاه پتروشیمی کُردستان. 2- ساخت و تأسیس کارخانه‌ تراکتورسازی کُردستان. 3- اقدامات اولیه در جهت ساختن آزادراه ترانزیت خوزستان- آذربایجان. 4- گرفتن مجوز منطقه‌ توریستی و ساحلی دریاچه‌ زریوار در جهت اشتغال مردم مریوان.

فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی:

1- شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران بنا به توصیه مردم استان کُردستان و انتخاب ایشان به عنوان نماینده‌ اول مردم سنندج، کامیاران و دیواندره در دوره‌‌های پنجم و ششم مجلس شورای اسلامی. 2- بنیانگذار و رئیس فراکسیون نمایندگان کُرد و مجمع نمایندگان اهل تسنن در مجلس شورای اسلامی. 3- عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ایران در دوره‌ ششم. 4- نماینده‌ دولت جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی اسکان. 5- مؤسس جبهه‌ متحد کُرد. 6- عضو هیأت مؤسس جامعه‌ کُردهای مقیم مرکز.

فعالیت‌های تخصصی:

1- حضور فعال در هیأت مدیره‌ انجمن شرکت‌های ساختمانی که حدود 20 سال آن را با سمت رئیس هیأت مدیره انجام وظیفه کرد. 2- رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران (اول و دوم). 3- نایب رئیس هیأت مدیره‌ بانک کارآفرین. 4- عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران در دوره‌ چهارم. 5- عضو هیأت مدیره و دبیرکل کانون عالی کارفرمایان ایران. 6- عضو هیأت مدیره‌ کنفدراسیون صنعت ایران. 7- عضو هیأت امنای جامعه‌ فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی امیر کبیر (دوره‌ اول و دوم).

فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی:

1- مؤسس باشگاه‌های فرهنگی و ورزشی بیژن و ساینا در شهر سنندج. 2- عضو هیأت رئیسه فدراسیون بسکتبال کشور. 3- رئیس هیأت بسکتبال استان تهران. 4- احداث اقامتگاه بیماران سرطانی در بیمارستان سنندج. 5- تأسیس شرکت توسعه و تعمیم استان کُردستان.

دیگر فعالیت‌های اجتماعی و فرهنگی:

● تخصیص حقوق نمایندگی مجلس شورای اسلامی به دانشجویان کُرد.

● متولی رسمی مسجد ادب در شهر سنندج.

● کمک به انجمن‌های خیریه و نیازمندان.

تألیفات و سخنرانی‌ها:

1- نوشتن بیش از یک صد مقاله فنی، اقتصادی و اجتماعی که یا در نشریات مختلف چاپ شده و یا در سمینارها و جلسات دانشگاهی، مطرح و قرائت گردیده است.

– تألیف کتاب، تحت عنوان: «فریاد و سکوت ملت- مشتمل بر مجموعه مقالات و اندیشه‌های ایشان.»

3- سخنرانی‌های مختلف در محافل علمی و دانشگاهی، و همایش‌های متعددی که در زمینه‌های فنی و اقتصادی ترتیب یافته و برگزار شده است.

4- ارائه مقاله و ایراد سخنرانی، در اجلاس‌های بین‌المللی، به ویژه در اجلاس بین‌المللی اسکان بشر و عضویت در کمیته‌های این اجلاس. برگرفته از روژی نوی
image_pdfimage_print
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هجده − ده =

بمناسبت سالروز درگذشت مهندس ادب/ مهندسی که فرزند برومند کردستان لقب گرفت