جوابیه انجمن صنفی مشاورین حقوقی ژئوتکنیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان به یاداشت منتشر شده در سایت سازمان

اخیرا شاهد درج مطالبی در کانال تلگرامی منتسب به آقای مهندس شاه ویسی، از همکاران گرامی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان، تحت عنوان “بی دقتی اپراتورها و کم توجهی مشاورین ژئوتکنیک بلای جان مهندسین عمران” بوده ایم، که ضمن ابراز تاسف، حاوی الفاظی همچون “اپراتورهای ناآگاه و غیر متخصص”، “ارائه اطلاعات غلط”، “اپراتورهای ناکار بلد و بعضا فرصت طلب” و “سوداگری” می باشد.
شایسته بود این همکار گرامی، ضمن یک جلسه مشترک با مشاورین ژئوتکنیک و تبادل نظر در خصوص موضوع مورد بحث، اقدام به جمع بندی و انتشار مطالب خود می نمودند. بدیهی است که در این صورت، شاهد متنی متفاوت با مطالب منتشره می بودیم.
حال برای حصول همگامی همکار گرامی آقای مهندس شاه ویسی با مشاورین ژئوتکنیک، مواردی به شرح ذیل، جهت تنویر ذهن خوانندگان این سطور و رفع تشویش از ذهن کلیه همکاران گرامی، به واسطه مطالب منتشر شده ارائه می گردد :
مطابق بند 1.1 استاندارد ASTM D 7400 دو روش برای انجام آزمایش Downhole پیش بینی گردیده است. روش اول تحت عنوان preferred method برای پروژه های مهم و بحرانی پیش بینی شده است. پروژه های مهم و بحرانی را می توان به دو گروه طبقه بندی نمود :
پروژه هایی که نیازمند تعیین طیف طرح ویژه ساختگاه می باشند. استاندارد 2800 در خصوص مصادیق و نیازمندی های این پروژه ها، توضیحات مبسوط و کاملی را ارائه نموده است.
پروژه هایی که در صنایع مهم، مستلزم طراحی دینامیکی پی تجهیزات ارتعاشی می باشند. به عنوان مثال در پروژه های نیروگاهی، جهت تولید برق نیاز به یک سیستم توربین – ژنراتور است که این تجهیز دارای وزنی در حدود 400ton است. این تجهیزات با دامنه ارتعاش کارکرد بالا معادل 50Hz و دامنه ارتعاش دینامیکی در حد دهم میلی متر، در حال کار هستند. کنترل دامنه ارتعاش دینامیکی در حین طراحی، مستلزم تعیین پارامترهای دینامیکی خاک از جمله مدول الاستیسیته و مدول برشی با دامنه کرنش برشی در حدود 〖10〗^(-7) است. این امر از چنان حساسیتی برخوردار است که امکان وقوع هرگونه اشتباه یا سهل انگاری در تعیین پارامترهای مورد نظر را غیرقابل قبول می سازد.
روش دوم، تحت عنوان optional method، برای پروژه هایی که نیازمند صرف دقت به میزان مورد نیاز روش اول نیست، مورد استفاده قرار می گیرد.
مطالب ارائه شده در کانال منتسب به همکار گرامی آقای مهندس شاه ویسی، در خصوص نحوه انجام صحیح آزمایش دانهول، همچون گروت ریزی دور لوله pvc، از جمله نیازمندی های روش اول یعنی preferred method است. این در حالیست که در روش دوم، یعنی optional method، مطابق توضیحات بند 7.1.2.1 استاندارد ASTM D 7400، امکان انجام آزمایش دانهول حتی بدون لوله گذاری نیز میسر می باشد (with or without casing) و درصورت لوله گذاری می توان به جای گروت ریزی دور لوله pvc، از مصالح مناسب تحت عنوان suitable backfill material استفاده نمود.
شکی نیست که همکار گرامی آقای مهندس شاه ویسی، خود راسا اقدام به مطالعه استاندارد مزبور ننموده باشند و همین امر موجب مشتبه شدن موضوع برای ایشان گردیده باشد.
خوشبختانه طی سال های اخیر، با همت جمعی از همکاران دلسوز ژئوتکنیکی در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان، تشکیل مشاورین حقوقی ژئوتکنیک و ارائه خدمات تخصصی در صنعت ساختمان – حوزه شهری میسر گردید. این روند چنان رو به رشد و مطلوب بوده است که با جرات می توان گفت خدمات ارائه شده توسط این مجموعه فراتر از خدمات ارائه شده توسط نهادهای دولتی و حاکمیتی بوده است.
بدیهی است که خدمات ارائه شده توسط مشاورین حقوقی ژئوتکنیک، همانند سایر خدمات ارائه شده توسط سازمان نظام مهندسی، کامل نیست. بالطبع توسعه هرچه بیشتر کمی و کیفی در همه حوزه های شمول ارائه خدمات در سازمان نظام مهندسی میسر نمی گردد ولو با دلسوزی، تعهد، همراهی و همگامی همه همکاران گرامی از جمله آقای مهندس شاه ویسی، ضمن هم اندیشی در مسائل مورد نظر و احتراز از ایراد اتهام به سایرین.

و من الله التوفیق
انجمن صنفی مشاورین حقوقی ژئوتکنیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان

image_pdfimage_print
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده − نه =

جوابیه انجمن صنفی مشاورین حقوقی ژئوتکنیک سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان به یاداشت منتشر شده در سایت سازمان