مصاحبه عضو هیات مدیره سازمان با پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی کشور

مهندس غلامرضا رشادت عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، در خصوص اهمیت اجرای مبحث 22 مقررات ملی ساختمان در استان کردستان، گفت: در اولین گام مبحث 22 خلاصه‌نویسی شد تا به آسانی در دسترس افراد قرار بگیرد و نکات قانونی نیز طوری تدوین شد تا مسئولیت متناسب متوجه بازرسان باشد.

نمایندهٔ سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان در کمیته مبحث 22 تصریح کرد: به عنوان مثال وقتی بازرسان برای بررسی ساختمان‌ها حاضر می‌شوند، بسیاری از بخش‌های بنا مانند سازه پوشیده شده که این مهم در ارزیابی‌ها تاثیر جدی داشته و مسئولیتش نیز متوجه بازرسان می‌شود.

وی ادامه داد: چندی پیش یک تالار عروسی دچار حریق شد و متاسفانه چند نفر در هنگام خروج دچار آسیب شده و حتی جان خود را از دست دادند؛ با بررسی اجمالی متوجه شدم این مجموعه مجوز بهره‌برداری را بدون عملیاتی کردن مبحث 22 دریافت کرده بوده؛ از این‌رو اکنون این سوال وجود دارد که کدام مجموعه باید مجوز بهره‌برداری را صادر کند؟ و این مجوز می بایستی بر پایه چه بازدیدهایی کنترل و مورد بررسی قرار گیرد که خوشبختانه با همت سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور این امر در حال انجام است.

 رشادت افزود: همچنین با بررسی مولفهٔ بیمه، مسئله تایید مجوز برای این عرصه نیز از جمله نکات مهم تلقی شد.

نمایندهٔ سازمان نظام مهندسی ساختمان استان کردستان با اشاره به اینکه متاسفانه بعد از وقوع بلایای طبیعی و حوادث مانند زلزله، آتش سوزی همواره نکاتی به آیین‌نامه‌های مربوط به مقررات ملی ساختمان در حوزهٔ سازه و سایر رشته ها اضافه شود و بحث تعمیر و نگهداری و بازرسی دوره ایی جهت افزایش طول عمر ساختمان ها مورد توجه قرار گیرد اما پس از گذشت مدتی همه موارد فراموش می‌شود، اظهار کرد: به عنوان مثال، کارشناسان پس از بررسی زلزلهٔ خراسان شمالی در سال 96 به اهمیت دیوارهای میان ستون‌ها پی بردند. در واقع همه تایید کردند که دیوارهای پیش‌ساخته دارای مزیت‌هایی مانند سبکی، عایق صدا و حرارت و غیره هستند. اما مشاهده می‌شود این موضوع در حال حاضر نیز اجرایی نمی‌شود و به فراموشی سپرده شده است.

وی خاطرنشان کرد: چنین مصداقی در زلزلهٔ کرمانشاه و مجموعه‌های مسکن مهر مشاهده شده؛ اما نتایج نشان داده این موارد ایمنی در آن‌ها نیز اجرایی نشده بود؛ البته پس از وقوع این زلزله الزام استفاده از این نوع دیوارها مورد تاکید قرار گرفت اگرچه باز هم شاهد اجرایی شدن آن نیستیم.

منبع: پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان

image_pdfimage_print
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ده − هفت =

مصاحبه عضو هیات مدیره سازمان با پایگاه خبری سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور